کرج - 45 متری گلشهر - نبش اختر شرقی - ساختمان نیکخواه - طبقه دوم - واحد 7

پمپ اسکرو

پمپ چیست؟

پمپ اصطلاحا وسیله ای است که باعث انتقال یک مایع از طریق افزایش سطح انرژی آن می باشد.

پمپ اسکرو چیست؟

پمپ های اسکرو از جمله پمپ های جابجایی مثیت بوده که مسیر عبور جریان از درون پمپ به صورت کاملا محوری می باشد. مایع به درون رزوه های اسکروه ها که بر روی یک یا چندین روتور قرار گرفته آورده شده و این مایع هنگامی که اسکرو ها چرخیده و با هم درگیر می شوند بصورت محوری جابجا می شود.

چون قطعات متحرک این پمپ ها دارای اینرسی نسبی کمی می باشند لذا این پمپ ها می توانند با سرعت بیشتری نسبت به سایر پمپ ها ی دوار و رفت و برگشتی به چرخش در آیند.پمپ های اسکرو همانند سایر پمپ های جابجایی مثبت بصورت خود راه انداز بوده و مشخصات و ویژگی های جریان تحویلی آن کاملا مستقل از فشار بوده و مایعی که قرار است پمپاژ گردد باید دارای ویسکوزیته کافی باشد. پمپ های اسکرو معمولا به دو گروه تک محور(Single Rotor) و چند محور(Multiple Rotor) تقسیم بندی می شوند. البته اخیرا آنها را به دو گروه زیر طبقه بندی کرده اند:

  1. دذارای چرخ دنده زمانی(Timed)
  2. فاقد چرخ دنده زمانی (Untimed)

پمپ های اسکروی آسانسور هیدرولیک

در آسانسورهای هیدرولیکی ، استفاده از پمپ های معمول در هیدرولیک صنعتی مانند پمپ های دنده ای ، پیستونی ، پره ای و… به ۲ دلیل مطلوب نیست :

  • صدای زیاد آنها حین کار
  • دبی محدود آن ها

پمپ های اسکرو به دلیل ساختمان داخلی متفاوت با سایر پمپ ها و استفاده از ۳ مارپیچ (۳Screw) جریان یکنواختی از روغن تولید می کنند ، لذا صدا در آنها به حداقل کاهش یافته (حدود ۶۰ دسیبل) و قابلیت تامین دبی زیاد در آن افزایش میابد( تا ۱۲۰۰ لیتر بر دقیقه).