کرج - 45 متری گلشهر - نبش اختر شرقی - ساختمان نیکخواه - طبقه دوم - واحد 7

طراحی آسانسور های هوشمند

طراحی آسانسور های هوشمند

هر چه به سمت آینده پیش می رویم وسایل بیشتری هوشمند می شوند. آسانسور ها نیز از این قافله عقب نمانده اند و تکنولوژی نوین در صنعت آسانسور روز به روز در حال پیشرفت است. ویژگی ها و مزایایی که این نوع آسانسورهای جدید دارند، باعث شده است طرفداران زیادی را به خود جلب نمایند. در ادامه می خواهیم به چیستی این آسانسور ها و ویژگی هایی که باعث محبوبیت آن ها شده است، بپردازیم.

آسانسور هوشمند چیست؟

آسانسور های جدید هوشمند بدون استفاده از دست و لمس کردن و به روش RFID طراحی و ساخته می شوند. از مهم ترین اهداف ساخت این نوع آسانسور کاهش محدودیت های انسانی و بهبود و ارتقای کیفیت آسانسور می باشد. طراحی کلی و ساختار آسانسور های هوشمند شباهت های زیادی به آسانسور های معمولی دارد و چیزی که باعث تمایز آسانسور های هوشمند با نوع معمولی آن ها شده است جزئیاتی است که در آن ها طراحی و پیاده سازی شده است. در این نوع آسانسور ها در قسمت داخلی کابین دستگاه هوشمندی در پشت پانل این محصول کار گذاشته می شود که به وسیله آن کارهای مربوط به کلید های مجاز و خروجی کارت کاید صورت می گیرد.

با توجه به ساختار آسانسور های هوشمند افراد برای جا به جایی در طبقات مختلف باید از کارت به خصوصی استفاده کنند. این کارت استفاده از آسانسور را در انحصار ساکنان ساختمان درآورده است در نتیجه امنیت ساختمان را بالا می برد و از ورود افراد غریبه که این کارت را ندارند به طبقات، جلوگیری می کند. علاوه بر این، این محصول می تواند با سایر قسمت های ساختمان مانند آیفون تصویری، قفل های هوشمند، پارکینگ و … مرتبط باشد.

۲ نوع مهم آسانسور هوشمند کدام است؟

آسانسور های هوشمند به طور کلی دارای ۲ نوع هستند که عبارتند از: مدل EAX-10 و EAX-108

مدل EAX-108

برای جا به جایی افراد به طبقات مختلف بیش از یک طبقه از این مدل آسانسور هوشمند می توان استفاده کرد. به صورت کلی افرادی که کارت مخصوص این آسانسور ها را دارند فقط مجازند به طبقه خودشان بروند اما در این مدل آسانسور هوشمند می توان به دو طبقه رفت و آمد داشت. بعد از نزدیک کردن کارت به پنل هوشمند، از بین دو طبقه می توانند گزینه مورد نظرشان را انتخاب کنند.

مدل EAX-10

این مدل از آسانسور های هوشمند فقط برای رفتن به یک طبقه طراحی شده است. به عبارت دیگر با داشتن کارت مخصوص فقط می توان به یک طبقه از ساختمان رفت و دسترسی افراد به سایر طبقات از بین می رود. با این کار امنیت ساختمان تا حد زیادی بالا می رود و ورود و خروج افراد به داخل ساختمان به خوبی کنترل خواهد شد. از همین رو با وجود لابی من افراد غریبه نمی توانند وارد ساختمان شده و به طبقات مختلف دسترسی داشته باشند.

مزیت آسانسور های هوشمند نسبت به آسانسور های معمولی چیست؟

هر کدام از مدل های هوشمند و معمولی آسانسور ویژگی های مخصوص به خود را دارند و در موارد خاصی کاربردی هستند به همین دلیل با اطلاع از ویژگی های هر کدام از انواع آسانسور ها می توان انتخابی صحیح و بهینه داشت. در ادامه می خواهیم به ۵ دلیل اصلی انتخاب آسانسور هوشمند نسبت به نوع معمولی بپردازیم.

  • امکان پاک کردن و تعریف کارت ها به وسیله کارت اصلی و کلیدی وجود دارد.
  • امکان تعریف بیشتر از ۴۰۰ کارت مجاز برای استفاده از آسانسور وجود دارد.
  • از ولتاژهای ورودی متغیر ۱۸ تا ۳۰ ولت DC استفاده می شود.
  • قابلیت امکان نصب دستگاه هوشمند در داخل کابین آسانسور و در قسمت پشت پنل شستی وجود دارد.
  • با کارت های KHz125 رایج در ایران همخوانی دارد به همین دلیل کارت های مخصوص آن را به راحتی می توان در بازار پیدا و استفاده نمود.

امکانات مهم آسانسور های هوشمند کدامند؟

دلیل محبوبیت و روی آوردن به آسانسور های هوشمند، امکاناتی است که این نوع آسانسور ها دارند و باعث متمایز شدن آن ها با آسانسور های معمولی می شوند. از طراحی های زیبا و منحصر بفرد آن ها گرفته تا پنل های شستی مخصوص و … همگی در محبوبیت آن ها تاثیرگذار است. در ادامه مهم ترین امکانات این آسانسور های جدید را با یکدیگر بررسی می کنیم.

کنترل به وسیله اپلیکیشن

یکی از ویژگی های جذاب و هیجان انگیز آسانسور های هوشمند، کنترل کردن آن ها به وسیله اپلیکیشن و تلفن همراه است. از این امکان برای هدایت و جا به جایی بهتر مسافران به طبقات استفاده می شود. زمانی که برق قطع می شود به جای قطع کردن دستی آسانسور می توان به کمک اپلیکیشن این کار را انجام داد. این قابلیت یکی از مهم ترین امکانات این نوع آسانسور ها است.

قابلیت دستیار صوتی

یکی دیگر از ویژگی های آسانسور های هوشمند قابلیت استفاده از دستیار یا مترجم صوتی است که به صورت پیش فرض نکات لازم را به افراد گوشزد می کند. با پیشرفت تکنولوژی در قسمت های مختلف زندگی استفاده از این نوع آسانسور ها جدید نیز بیشتر از قبل شده است و روز به روز به تعداد امکاناتی که در اختیار افراد قرار می دهند افزوده می شود.

افزایش امنیت ساختمان

همانطور که گفتیم آسانسور های هوشمند با کمک یک کارت مخصوص افراد را به همان طبقه ای که در کارت تعریف شده منتقل می کنند در نتیجه افراد غریبه که این کارت را ندارند نمی توانند وارد طبقات مختلف ساختمان شوند. این مسئله باعث بالا رفتن سطح امنیت ساختمان می شود.

توجه به نکات بهداشتی

اگر یادتان باشد در زمان شیوع کرونا پزشکان توصیه می کردند از لمس و برخورد با محیط های مختلف عمومی خودداری کنیم. در این شرایط بود که وسایل هوشمند که بدون دخالت دست کار می کردند مورد توجه افراد قرار گرفت. آسانسور های هوشمند نیز به خاطر داشتن این ویژگی مهم و ارتقا سطح بهداشت افراد مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفت.

هماهنگ با سایر بخش های هوشمند ساختمان

آسانسور های هوشمند می توانند به سایر قسمت های هوشمند خانه از جمله آیفون تصویری، پارکینگ، قفل ها و … مرتبط و هماهنگ شوند. به عنوان مثال بعد از ورود شما به پارکینگ، آسانسور شما را به طبقه مورد نظر می برد و یا با باز شدن درب توسط آیفون تصویری، آسانسور به طبقه همکف می آید تا فرد دیگر منتظر آمدن آن نماند.

مواردی که ذکر کردیم تنها بخشی از امکانات آسانسور های هوشمند است. سعی کردیم تا حدودی شما را با این تکنولوژی جدید آشنا کنیم و ویژگی ها و قابلیت های آن را به شما معرفی نماییم.