کرج - 45 متری گلشهر - نبش اختر شرقی - ساختمان نیکخواه - طبقه دوم - واحد 7

تکنولوژی نوین در صنعت آسانسور

تکنولوژی نوین در صنعت آسانسور

در سال های اخیر استفاده از آسانسور رشد زیادی داشته است و روز به روز شاهد تکنولوژی نوین در صنعت آسانسور هستیم. به همین دلیل می خواهیم به بررسی این نوآوری ها بپردازیم و شما را تا حدودی با این دنیای عجیب آشنا کنیم. پس در ادامه مطالب این مقاله با ما همراه شوید تا سری به دنیای آسانسور های جدید و به روز  بزنیم.

آسانسور های هوشمند چگونه کار می کنند؟

در دنیای امروز که وسایل مختلف مانند تلفن همراه، تلویزیون و سایر وسایل خانگی هوشمند می شوند آسانسور ها نیز در حال تغییرات قابل توجهی هستند. از آن جایی که ساختمان ها بلند و بلند تر می شوند سازندگان آسانسورها باید اقداماتی انجام دهند تا مسافران در سلامت و ایمنی کامل به مقصد و طبقه مورد نظر خود برسند. در این نوع آسانسور های پیشرفته مسافر دکمه مورد نظر خود را می زند و یک نشانگر آن ها را به آسانسور خاصی هدایت می کند تا سریع ترین سرعت را برای انتقال او به طبقه مورد نظر مشخص کند. این مسیریابی روشی جدید و پیشرفته برای جا به جایی مسافران به حساب می آید مخصوصا در ساعاتی که در ساختمان های شلوغ اداری یا هتل و … ترافیک زیادی در تردد هستند.

می توان این آسانسور های هوشمند را به گونه ای طراحی کرد که در ساعات مشخصی از روز و در بازه های زمانی مشخصی، به صورت متفاوت عمل کنند.

 اینترنت و آسانسور

آینده آسانسور ها نیز مانند هر وسیله دیگری با اینترنت است. زمان زیادی طول نمی کشد که شاهد آسانسورهای متصل به اینترنت باشیم. طبق این فناوری جدید ایرادات و اشکالات پیش آمده در آسانسور ها با کمک اینترنت به اپراتور اطلاع رسانی می شود و در سریع ترین زمان ممکن برای رفع آن اقدامات لازم صورت می گیرد و به این صورت در زمان و هزینه ها صرفه جویی قابل توجهی می شود.

سنسور ها و حسگر ها اطلاعاتی را درباره آسانسور مانند فرسودگی قطعات و ماشین آلان، نحوه استفاده از آن ها و …  در اختیار اپراتور قرار می دهند. با پیش بینی دقیق این اطلاعات می توان قبل از آن که اتفاقی بیفتد و آسانسور آسیب دیده و در روند خود دچار مشکل شود، ایرادات احتمالی برطرف شود.

با کمک اینترنت می توان از راه دور آسانسور را تعمیر و سرویس کرد و این یک مزیت عالی به حساب می آید و صرفه جویی زیادی را در بخش زمان و هزینه ها به دنبال دارد.

در صنعت آسانسور شاهد چه تکنولوژی های جدیدی خواهیم بود؟

همانطور که گفتیم در صنعت آسانسور سازی نیز مانند وسایل دیگر زندگی بشر، شاهد تغییرات و پیشرفت هایی خواهیم بود که در آینده ای نه چندان دور اتفاق می افتد. از جمله این تکنولوژی های نوین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالا رفتن سرعت آسانسور ها
 • حذف سیم بکسل آسانسور
 • افزایش استفاده از آسانسور های بدون موتورخانه
 • اشغال کردن فضای کمتر توسط متعلقات آسانسور
 • ارتقا و بهبود سیستم های مدیریت ترافیک مسافرین

مواردی که ذکر کردیم تنها بخشی از این تکنولوژی های نوین است که می توانیم در صنعت آسانسور سازی شاهد باشیم.

تکنولوژی تشخیص واقعیت مجازی

یک نوآوری جالب و جدید در صنعت آسانسوری هولولنز نام دارد که دنیای تعمیر آسانسور ها را تغییر می دهد. در این تکنولوژی مکانیک آسانسور با زدن یک عینک بدون نیاز به رفتن و گشتن در تمامی طبقات به صورت مجازی می تواند عیب و ایرادات به وجود آمده را ببیند و تشخیص دهد. سرعت تشخیص مشکل با این کار بسیار بالا است و امکان راهپیمایی مجازی بین طبقات را به مکانیک می دهد. همچنین از آویزان شدن فرد برای بررسی قطعات آسانسور جلوگیری کرده و احتمال بروز خطرات این چنینی را از بین می برد.

آسانسور سبز چیست؟

یکی از آسانسور های جدید و به روز با نام آسانسورهای سبز شناخته می شوند. همانطور که از نامش می توانید حدس بزنید استفاده از این آسانسورها باعث صرفه جویی در انرژی املاک و ساختمان ها می شود. علاوه بر بحث انرژی، مواد اولیه و نحوه ساخت این نوع آسانسورها جدید و با تکنولوژی های نوین انجام می گیرد و رنگ های داخلی، کفپوش ها، روشنایی ها، پانل های کنترل و سیستم های آن کاملا به روز و جدید شده اند. عناصر موجود در آسانسور سبز عبارتند از موارد زیر:

 • طراحی کشش بدون دنده که می تواند تا میزان ۸۰ درصد اندرژی کمتری به نسبت آسانسور هیدرولیک مصرف نماید.
 • فناوری بدون ماشین به وسیله ماشین آلاتی که مستقیما در چاه آسانسور قرار می گیرند.
 • این آسانسور به هدایت سیستم هایی که انرژی را بازیافت و بازسازی می کند، می پردازد.
 • سیستم های کامپیوتری که تعداد سفرهای بار سبک را کم می کند.
 • کنترل کردن ترافیک دقیق برای کم کردن تعداد سفرهای با مسافر کم که مصرف انرژی را بالا می برند.
 • حسگر ها و نرم افزارهای داخل کابین که در حالت خاموش کردن چراغ ها، تهویه، موسیقی و ویدئو و در حالت اشغال، به خواب می روند.

کنترل مسافران با آسانسورهای نوین

در دنیای امروز و با پیشرفتی که آسانسورها دارند، دیگر فشار دادن دکمه آسانسور به معنای منتظر ماندن برای رسیدن آن نیست بلکه این امکان را به مدیران می دهد تا مسافران را به صورت هوشمندانه کنترل و گروه بندی نمایند تا افراد با سرعت بیشتری بتوانند به مقصد مورد نظرشان برسند. همچنین با استفاده از این آسانسورها جریان مسافران در زمان واقعی تنظیم می شود و صفحه های لمسی و کیوسک ها شخصی سازی خواهند شد. استفاده از این نوع آسانسور ها برای مناطق پر تردد و پر مسافر بسیار کاربردی است و امکان کنترل ساختمان و مسافران را به مدیران می دهد.

آسانسور هایی با سرعت بالا

شهر هایی که جمعیت زیادی را در خود جای می دهند سعی می کنند برج ها و ساختمان های بلند و آسمان خراش های زیادی را هر ساله به خود اضافه کنند تا ظرفیت لازم برای گنجایش این تعداد افراد را داشته باشند. روشن است برای رفتن به طبقات مختلف این ساختمان های بسیار بلند به آسانسور هایی نیاز است که سرعت بالایی داشته باشند. به عنوان مثال در برجی در گوانگژو آسانسور آن می تواند طبقه ۰ تا ۹۵ را فقط در ۴۵ ثانیه طی کند و این نشان از سریع السیر بودن آن است.

تمامی این مواردی که در بالا ذکر کردیم به معنای اتفاقات هیجان انگیزی است که در صنعت آسانسور رخ داده و یا در حال رخ دادن است. پیشرفت هایی که باعث تغییرات زیادی در زندگی افراد می شود.